IMG
شرکت های بیمه

در سال 1289 شرکت های روسی نادژا و مرکوری اولین شرکت های بیمه ای بودند که در ایران شروع به کار کردند و به تدریج تا سال 1314 این شرکت ها به حدود 30 عدد رسیدند که همه آنها خارجی بودند! اولین شرکت ایرانی که در کشور خدمات بیمه ای ارائه میکرد در سال 1314 تأسیس شد و با تصویب قانون بیمه در سال 1316 تمایل مردم به شرکت های بیمه ایرانی بیشتر شد و شرکت های بیمه خارجی به تدریج تعطیل شدند.
در نهایت در سال 1350 بیمه مرکزی با هدف حمایت اتکایی از شرکت های بیمه ایرانی، تأسیس شد. تا به امروز بیش از 50 شرکت، سازمان و انجمن مرتبط به بیمه در کشور درحال فعالیت هستند.

بیمه پارسیان

شرکت بیمه پارسیان که سهام‌گذاران عمده آن را بانک پارسیان و مجموعه‌های مرتبط تشکیل داده‌اند در سال ۸۲ ثبت شد و در رشته‌های مختلف بیمه‌ای مشغول به خدمات‌دهی است.


رتبه رضایت مشتریان: 8


تعداد شعب: 60


سهم از بازار: %6.3

بیمه نوین

شرکت بیمه نوین در سال ۸۴ تأسیس شد که مؤسسان آن از یک گروه مالی و بانکی که همان بانک اقتصاد نوین و مجموعه‌های وابسته به آن است به همراه یک گروه ساختمانی یعنی شرکت پیمانکاری بین‌المللی استراتوس و شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به همراه شرکت‌های وابسته به این دو و همچنین یک گروه صنعتی به نام شرکت توسعه صنایع بهشهر هستند.


رتبه رضایت مشتریان: 11


تعداد شعب: 60


سهم از بازار: %1.3

بیمه ایران

با فاصله اندکی از ورود بیمه به ایران و فعالیت شرکت های بیمه خارجی، بیمه ایران با هدف ایجاد یک بیمه داخلی و صد در صد ایرانی تأسیس شد. این شرکت که اولین شرکت بیمه ایرانی است در ابتدا با مشکلات زیادی از قبیل تأمین بیمه اتکایی برای خود همراه بود. بعدها با تعطیلی شرکت‌های خارجی و گشایش انواع شرکت‌های بیمه ایرانی، نقش بیمه اتکایی را نیز ایفا می‌کرد تا در نهایت با تأسیس بیمه مرکزی این نقش به عهده بیمه مرکزی گذاشته شد و شرکت بیمه ایران تنها متمرکز به انجام خدمات بیمه‌ای شد.شرکت بیمه ایران که از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه است و سهم بزرگی از بازار بیمه را به خود اختصاص داده است.


رتبه رضایت مشتریان: 4


تعداد شعب: 205


سهم از بازار: %38

بیمه آسیا

از قدیمی‌ترین شرکت های بیمه می‌توان به بیمه آسیا اشاره کرد. بیمه آسیا در سال 1338 و در پی تصویب قوانین محدودیت برای شرکت های بیمه خارجی تأسیس شد و از همان تاریخ آغاز به کار کرد و تا کنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت های بیمه با بیش از 2000 نفر نیروی انسانی متخصص در حال فعالیت است. بیمه آسیا که از سال 1388 به بخش خصوصی واگذار گردید از معدود بیمه‌هایی است که نقش اتکایی و حمایت بیمه‌ای را نیز انجام می‌دهد و عنوان دومین شرکت در قبول بیمه اتکایی را دارد.بیمه آسیا علاوه بر فعالیت‌های بیمه‌ای و ارایه خدمات بیمه و پرداخت خسارات، در زمینه پذیرش بیمه اتکایی مؤسسات داخلی و خارجی مطابق با قوانین جمهوری اسلامی فعالیت میکند.


رتبه رضایت مشتریان: 1


تعداد شعب: 100


سهم از بازار: %9.9

بیمه پاسارگاد

بیمه پاسارگاد به پشتوانه گروه مالی پاسارگاد در سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ مجوزهای لازم گردیده. علی‌رغم این که بیمه پاسارگاد قدمت چندانی ندارد اما شبکه فروش گسترده‌ای دارد و در سرتاسر ایران مشغول ارایه خدمات این بیمه هستند.


رتبه رضایت مشتریان: 13


تعداد شعب: 82


سهم از بازار: %4.1

بیمه تعاون

بیمه تعاون با حمایت وزارت تعاون در سال ۱۳۹۲ شکل گرفت و در بسیاری از رشته‌های بیمه‌ای مشغول فعالیت است.


رتبه رضایت مشتریان: 16


تعداد شعب: 30


سهم از بازار: %0.6

بیمه آسماری

یکی از جدیدترین شرکت‌ های بیمه، شرکت بیمه آسماری است و در اواخر سال 91 مجوز‌های فعالیت خود را در منطقه تجاری آزاد کیش کسب کرده و با تمرکز بر روی فعالیت‌های بیمه‌ای در مناطق آزاد مشغول به فعالیت است. بیمه آسماری استثناً می‌تواند بیمه مسافرتی برای بیمه‌گزار در خارج از مناطق آزاد نیز صادر کند.بیمه آسماری دارای 8 شعب فعال است که یکی در تهران و باقی در مناطق آزاد کشور مشغول به فعالیت هستند.


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 8


سهم از بازار: %0.2

بیمه معلم

بیمه معلم با عنوان اولیه “شرکت بیمه صادرات و سرمایه گذاری” در سال ۱۳۷۳ با مشارکت نظام بانکی و به منظور توسعه فعالیتهای صادراتی و ارائه پوششهای بیمه های اعتباری در مقابل ریسکهای موجود، تأسیس گردید.در تیرماه سال ۱۳۸۶ نام شرکت به « بیمه معلم » تغییر یافت.این شرکت به تدریج دامنه فعالیتهای خود را توسعه داده و مجوز فعالیت در کلیه رشته های بیمه زندگی و غیر زندگی را اخذ نمود.


رتبه رضایت مشتریان: 3


تعداد شعب: 58


سهم از بازار: %3.4

بیمه البرز

در سال ۱۳3۸ و توسط بخش خصوصی تأسیس شد. در سال ۸۸ نزدیک به ۸۰ درصد سهام این شرکت به بخش خصوصی فروخته شد و از سال ۸۸ به عنوان یک شرکت‌ خصوصی بیمه محسوب می‌شود.


رتبه رضایت مشتریان: 12


تعداد شعب: 56


سهم از بازار: %6.7

بیمه امید

سهامداران عمده شرکت بیمه امید چند شرکت بیمه بزرگ‌تر مانند بیمه دانا، بیمه البرز و بیمه آسیا است و بر روی مناطق آزاد تجاری کشور تمرکز دارد. بیشتر نمایندگی‌های این بیمه نیز در این مناطق آزاد میباشند.


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 8


سهم از بازار: %

بیمه حکمت

شرکت بیمه حکمت صبادر سال 1395 مجوز فعالیت خود را دریافت و از همان تاریخ نسبت به صدور بیمه‌های عمر اقدام کرده است. بزرگترین سهام‌داران بیمه حکمت را بانک حکمت ایرانیان، شرکت هواپیمایی کاسپین، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و کارکنان بانک حکمت ایرانیان تشکیل می‌دهند.


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 23


سهم از بازار: %

بیمه خاورمیانه

بیمه زندگی خاورمیانه در سال ۱۳۹۵ آغاز به کار کرده است. تأسیس این بیمه در پی مطرح شدن ایده تأسیس یک شرکت تخصصی و با تمرکز بر بیمه عمر و زندگی انجام شده است.


رتبه رضایت مشتریان: 0


تعداد شعب: 11


سهم از بازار: %0

بیمه دی

بیمه دی در سال 1383 با اخذ مجوز رسمی از بیمه مرکزی ایران و شورای عالی بیمه، به منظور ارایه خدمات بیمه‌ای در رشته‌های مختلف به ثبت رسید.


رتبه رضایت مشتریان: 9


تعداد شعب: 49


سهم از بازار: %2.2

بیمه آرمان

شرکت بیمه آرمان با تحت پوشش قرار دادن کارکنان شرکت‌های مختلف توانست با گذشت دو سال و طبق آمار اعلام‌شده در پایان سال 1392 نزدیک به 1570 میلیارد ریال فروش بیمه در کشور انجام دهد.


رتبه رضایت مشتریان: 19


تعداد شعب: 41


سهم از بازار: %0.8

بیمه سامان

بیمه سامان بخشی از گروه مالی سامان است که با کمک سرمایه‌گذاران خصوصی در سال 1383 با ارایه خدمات بیمه رسماً فعالیت خود را به عنوان شرکت بیمه سامان در بازار بیمه و در کنار دیگر شرکت های بیمه آغاز کرد.


رتبه رضایت مشتریان: 15


تعداد شعب: 30


سهم از بازار: %1.8

بیمه سرمد

بیمه سرمد در سال ۱۳۹۲ با اخذ مجوز آغاز به کار کرد و از سهام‌داران عمده آن می‌‎توان به بانک صادرات و بانک شهر اشاره کرد.


رتبه رضایت مشتریان: 17


تعداد شعب: 37


سهم از بازار: %0.7

بیمه کارآفرین

بیمه کارآفرین با هدف تغییرات در ساختار بیمه در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد و از اولین شرکت‌های خصوصی بیمه بعد از انقلاب است.


رتبه رضایت مشتریان: 6


تعداد شعب: 56


سهم از بازار: %2.9

بیمه کوثر

بیمه کوثر در سال ۱۳۸۹ مجوز پروانه تأسیس خود را از بیمه مرکزی برای ارایه خدمات بیمه‌ای دریافت کرد .


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 31


سهم از بازار: %3.6

بیمه تجارت نو

یکی دیگر از شرکت‌های بیمه تازه تأسیس، بیمه تجارت نو است که با مشارکت مستقیم بانک تجارت و از سال ۹۵ آغاز به کار کرده است.


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 25


سهم از بازار: %0.2

بیمه میهن

بیمه میهن در سال ۱۳۸۷ با همکاری چندین شرکت مانند شرکت تعاونی مصرف کارکنان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت سامان محیط، شرکت سپرده و سرمایه‌گذاری صبا وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی تأسیس شد.


رتبه رضایت مشتریان: 14


تعداد شعب: 34


سهم از بازار: %0.5

بیمه حافظ

بیمه حافظ است که در منطقه آزاد تجاری کیش در سال ۱۳۸۱ شروع به کارکرد.شرکت‌های بیمه در مناطق آزاد با توجه به خدمات بیمه خود، شبکه فروش خود را در همین مناطق متمرکز می‌کنند.


رتبه رضایت مشتریان:


تعداد شعب: 7


سهم از بازار: %

بیمه سینا

شش سهام‌ دار شرکت بیمه سینا عبارت‌اند از: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، شرکت صادرات نیرو خلیج فارس، شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان، شرکت لیزینگ جامع سینا، شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا.


رتبه رضایت مشتریان: 10


تعداد شعب: 51


سهم از بازار: %1.9

بیمه دانا

بيمه دانا در سال 1353 با مشاركت بيمه Commercial Union بصورت شركت سهامي عام با سرمايه بخش خصوصي تأسيس شد. اين شركت پس از 5 سال فعاليت در قالب بخش خصوصي در 1358 به همراه 12 شركت بيمه خصوصي دیگر، ملي اعلام شد .در 1367 شركت‌هاي ( آريا، اميد، پارس، توانا، تهران، حافظ، ساختمان و كار، شرق، ملي) در شركت سهامي بيمه دانا ادغام و مقرر شد به عنوان يك شركت بيمه تخصصي در رشته بيمه‌هاي اشخاص شروع به فعاليت نمايد .در سال 1375 بيمه دانا اجازه داده شد همچون ساير شركت‌هاي بيمه‌اي در تمامی رشته ها فعاليت نمايد. فعاليت‌هاي عمومي بيمه دانا عملاً از ابتداي سال 1376 آغاز و گسترش يافت .


رتبه رضایت مشتریان: 2


تعداد شعب: 75


سهم از بازار: %7.8

بیمه رازی

شرکت بیمه رازی با اخذ مجوزهای رسمی در سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را در بازار بیمه کشور آغاز کرد.


رتبه رضایت مشتریان: 5


تعداد شعب: 36


سهم از بازار: %2.8

بیمه ما

شرکت بیمه ما در تیرماه 1390 به پشتوانه بانک ملت و دیگر مجموعه‌های مرتبط با بانک ملت و همچنین سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی دیگر به ثبت رسید.


رتبه رضایت مشتریان: 18


تعداد شعب: 42


سهم از بازار: %1.3

بیمه ملت

شرکت بیمه ملت در سال ۱۳۸۲ و در زمینه صدور انواع بیمه، ارزیابی خسارات، مدیریت ریسک و ارزیابی آن، بیمه الکترونیک، آموزش، بیمه اتکایی و صدور بیمه‌نامه‌های بین‌المللی با همکاری شرکت‌های خارجی تأسیس شد.


رتبه رضایت مشتریان: 7


تعداد شعب: 7


سهم از بازار: %1.3